Ssh ile veritanını direk phpmyadmin'e yükleme - Veritabanı Export ve İmport

Enes Yılmaz • 8 Kasım 2016

Site taşıma işlemlerin de en büyük sıkıntılardan biri yüksek dosya boyutuna sahip veritabanların yeni servera aktarımı sırasında yaşanmaktadır.Bu sorunlara  phpmyadmin'e veritabanını yükleme esnasında karşılaşılan zaman aşımı problemi,yüksek dosya upload etmeden dolayı (max size türü) hatalar ve diğer sebepleri gösterebiliriz.

Şimdi bahsedeceğimiz yöntem ile çok stabil , sorunsuz ve en önemlisi de hızlı bir şekilde veritabanımızı yeni serverımıza aktarmış olacağız. 3 adımda bu işlemin nasıl yapılacağını anlatmaya çalıştık. Şimdi başlayalım.

ADIM 1 (Veritabanı veya Dosya Transfer İşlemi)

Önce .sql uzantılı veritabanı yedeğimizi serverımıza herhangibir ftp programı ile (filezilla önerimdir) yüklüyoruz.Bu yükleme işlemi biraz uzun sürebilir. Şayet başka bir serverdan veritabanını çekmek istiyorsanız daha hızlı ve sorunsuz bir yolu var.Başka bir serverdan scp yöntemi ile dosya nasıl çekildiğini daha önce anlatmıştık.Bu konudaki paylaşımımızı incelemenizi kesinlikle tavsiye ederiz. 

SCP ile hızlı dosya transferi nasıl yapılır ? 
http://ankaakademi.com/scp-ile-basa-bir-sunucudan-hizli-dosya-transferi

ADIM 3 (Veritabanı Export İşlemi)

Mevcut olan veritabanınızı export etmek için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

mysqldump -u kullanıcıadı -pşifre databaseadı > yedek.sql

Çıktı olarak vertabanı isminizi yedek.sql yerine veritabanı.sql şeklinde de farklı isimde alabilirsiniz.Yine export edeceğiniz veritabanının bilgilerini yukarıdaki komuta girdiğiniz de bulunduğunuz dizine veritabanının export edileceğini göreceksiniz.
 

ADIM 2 (Veritabanı İmport İşlemi)

Veritabanı dosyanızı artık serverınıza taşıdıysanız ikinci adıma geçebiliriz demektir.Önce ssh ile yeni serverımıza bağlanıyoruz. Ardından cd komutu ile import edeceğimiz veritabanının olduğu dizine gidiyoruz.Örnekle benim veritabanı dosyam /media/Yedekler/Veritabanı dizinindeyse ssh komut satırına cd /media/Yedekler/Veritabanı şeklinde yazıp ilgili dizine gidiyorum.

Daha sonra aşağıdaki aşağıdaki komut vasıtasıyla yedek.sql veritabanımızı yeni oluşturduğumuz kullanıcıadı,şifre ve databaseadı bilgilerini girerek import işlemini başlatıyoruz.

mysql -u kullanıcıadı -pşifre databaseadı < yedek.sql

UYARI : -pşifre aynı bu şekilde yapışık olması gerektiğine dikkat edin.Aksi halde komut çalışmayabilir.

Herhangibir hata mesajı ile karşılaşmadıysanız veritabanınız hazır demektir.