Solidworks de Yüzey Modelleme'nin Püf Noktaları

Enes Yılmaz • 8 Kasım 2016

Katı modelleme programlarının vazgeçilmez modullerinden biri yüzey modelleme kısmıdır.Böyle söyleme sebebim karmaşık yapıda dizanyların tasarımında direk katı modelleme işlemlerinden ilerlemek kimi zaman zor kimi zaman da imkansız olabiliyor. Örnekle bir araba çiziyorsanız veya çok karmaşık yapıda bir makina parçası çizecekseniz yüzeylerle çalışmanız gerekiyor. Bu makale de yüzeylerle nasıl çalışılır. Yüzeyle (Surface) ile tasarladığımız parçaların üretimi ve analizi nasıl olur bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle Solidworks 'un yüzey modelleme kısmı bir Catia veya Simens Nx kadar gelişmiş olmadığı kısmında anlaşalım.Peki neden böyle dedim.Bunu ancak kendiniz bu programlara baktığınız da daha iyi anlayacaksınız. Bir solidde yüzey modellerken çok eğrili yapılarda yüzeylerde çatallanmaların hatta geniş boşlukların olmasına bağlı olarak katı olmama gibi problemlerle karşılaşabiliyoruz.Solidworks de 3B skech ortamında aynalamanın catia daki gibi direk olarak yapılamaması da benim açımdan ciddi bir problemdir.

Neden bu aynalama kısmına bu kadar taktığımı sorabilirsiniz.Örnekle yine bir araba çizdiğimizi düşünelim.Arabayı 3B skech ortamında çizerken elbette yalnız sağ veya sol kısmını çizmemiz gerekir.Bir bütün halinde çizmemiz kesinlikle araçta asimetrik bir tasarımın oluşmasına sebep olacaktır.

Şimdi Solidworks de yaşanan en büyük problemleri başlıklar halinde yazıp açıklamaya çalışalım.

1) Yüzey de çizilen parça nasıl tam bir katı parça haline getirilir ?

Bu işlem için 2 yöntem vardır ve sizin ihtiyacınıza göre bunlardan birini seçmeniz gerekir.

a) Yüzey olarak çizilen tasarım öncelikle tüm açıklıkları kapatılır.Ardından Dikili Yüzey komutu ile tum parçalar seçilir(ctrl+a yapılabilir). Parçaları birleştir ve Katılaştır radio butonlarına tik konur ve tamam denir.Şayet çiziminiz de bir problem yok ise katılaşma olacaktır.

b) İkinci yöntem olarak da yüzeyleri tek tek kalınlık vermek gerekir. Kalınlık ver komutu ile yüzeylere tek tek aynı yönte (İçeri veya Dışarı doğru size kalmış) kalınlık verebilirsiniz.Ancak bu yöntem de çok karmaşık,eğrili çizimler de çakışmadan dolayı hatalar alabilirsiniz.Bu konuda da önceden bilgi vermek isterim.

2) Solidworks de Yüzey Modelleme sonrasında katı olmuyor ?

Yüzeyin katı olmamasında birçok sebep olabilir.Bunlardan başlıcaları çakışan yüzeylerin varlığı ve boşlukların oluşmasıdır. Şayet bir tasarım yapıyorsanız bunu sürekli yakınlaştırıp incelemeniz gerekiyor.Uzakdan bakıp sorunsuz sandığınız tasarımlarda illaki çok ufak da olsa boşluklar,trimler,çakışmalar söz konusu olabilir.Bu sebeple katılaşma söz konu olmaz.

3 ) Solidworks de yüzey de çizilen parçanın analizini yapabilir miyim ?

Analizin yapılabilmesi için yüzeyin katıya çevrilmesi gerekir.En azından şuan için öyle.Bu sebeple katılaştırma işlemlerine yoğunluk göstermelisiniz.

Burada anlattığım bilgileri vakti geldikçe youtube kanalımızda video olarak görsel şekilde anlatmaya çalışacağım.Kanalımızı takip edip arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz.