YGS ve LYS 'ye nasıl çalışılması gerekiyor ?

Default profile image
AnkaAkademi • 12 Şubat 2017

Üniversite hayali olan tüm öğrencilerin aşmaları gereken ilk engel olan YGS ve LYS konularında tecrübelerimle birlikte bilgilendirmede bulunmaya çalışacağım.

Öncelikle Ygs ile başlayalım. Üniversite için girilecek olan ilk sınav olan YGS ile daha çok 2 yıllık öğrenim süresi olan programlara girebilirsiniz. YGS nin önemi 4 yıllık programlar da işinizi daha da kolaylaştırmasından kaynaklanır. Asıl puanı LYS den almanıza rağmen daha sonra keşke dememek için YGS ye olabildiğince sarılmalısınız.

Ancak YGS sonuçlarınızın kötü gelmesi durumunda asla bir sonraki seneye bırakırım gafletine düşülmesin. YGS sonucunda almış olduğunuz puanı derhal unutum LYS için olabildiğince çalışmalısınız. Nedeni , LYS nin YGS ye göre daha çok bilgi ağırlıklı olmasıdır. LYS de bilirseniz yaparsınız, YGS de ise fikir yürütürseniz de yapabileceğiniz sorular çoktur.

Örnekle bir mühendislik programına yerleşmek gibi bir hedefiniz varsa kesinlikle bu hedefin arkasından LYS ile koşmaya devam etmeniz gerekir. Puanı düşük olsa bile herhangi bir üniversiteye gidip orada ortalama yaptıktan sonra Yatay Geçiş ile istediğiniz üniversiteye geçiş yapabileceğinizi hatırınızdan çıkarmayın. Bu gerçekten imkansız değil ancak kolay da değil. Bunun için dikkat edin çok çalışmalısınız demeyeceğim, gerektiği kadar çalışmalısınız. 

Gerektiği kadar çalışmadığınız durumda yatay geçiş için belirlenen limitin altında kalıp bu hakkınızdan feragat etmiş olursunuz.

Aklınıza takılan soru ve sorunları yorum olarak belirtebilirsiniz.