Windows Komut Sistemi ile Format Atma ve Disk Oluşturma

Default profile image
AnkaAkademi • 6 Kasım 2016

Burada vereceğimiz bilgilerin hangi problemler de kullanılabileceği noktasında bilgilendirmede bulunarak başlayalım. Bilgisayarınız da disk bölümlemesi yapmanız sonrasında diskiniz de (HDD,SSD) belli bir bölüm kullanılamaz yani çöp durumuna düşebilmektedir. Bu sisteminizin çalıştığı bölüme denk gelmesi durumunda ise windows veya linux işletim sisteminiz açılamaz duruma düşecektir.

Ayrıca windows kurulumu sırasında hiçbir disk seçiminize izin verilmez. Lütfen disk sürücülerinizi yükleyiniz şeklinde bir uyarıyla karşılaşırsınız. Diğer bir alacağınız uyarı mesajı ise "Hiçbir aygıt sürücüsü bulunamadı." mesajıdır. 

İşte tam olarak bu gibi sorun ve hataların sıfırdan, temiz çözümü için komut sistemi ile format atacağız.

Öncelikle böyle bir durumla karşılaştığınız da bilgisayarınızdaki dökümanları nasıl kurtarabileceğiniz konusunda ufak bir bilgi verelim.Bu işlemi Linux boot cd veya flash diski ile halletmeniz olası çözüm yollarından biridir. Linux da (ubuntu öneririm) deneme özelliğini kullanarak bilgisayarı açtıktan sonra kurtarabileceğimiz müzik,resim ve dökümanları vs. yedekleyeniz.

Kurtarabileceğiniz dosyaları kurtardıktan sonra bir windows 7-8 veya 8.1 sürümü boot (kurulum) diski ile bilgisayarınızı açın. Ardından;

Bilgisayarınızı Onarın > Sorun Gider > Gelişmiş seçenekler > Komut İstemi yolunu izleyerek komut istemini açıyoruz. Açılan siyah ekrana sırasıyla aşağıdaki komutları giriyoruz.

Kod:

diskpart

Kod:

list disk

Kod:

select disk x (x yerine listeden diskinizin numarası. Kapasitesine göre tahmin edin)

Kod:

clean

Kod:

CREATE PARTITION PRIMARY

Kod:

ACTIVE

Kod:

FORMAT FS=NTFS QUICK

Kod:

ASSIGN

Son olarak iki defa aşağıdaki komutu giriyoruz.:
 

Kod:

exit

 Şimdi bilgisayarı kapatıp normal kurulum ekranına dönebilirsiniz. Artık bilgisayarınız daki tüm veriler silinmiştir. Temiz bir harddisk ile yolunuza devam edebilirsiniz.

Dikkat:

Bu işlemi laptoplarda uygulamanız durumunda harddiskiniz tamamen silinmesi sebebiyle recovery dosyalarınız da silinecektir.Yani üretici firmanızın yüklemiş olduğu işletim sistemi setup ı ve programları silinecektir.Bu durumu göz önüne alınız.

Yorumlar (4)

Default profile image
Monokrom

Kardeşim laptopta bahsettiğin sorunlar vardı. Hiç bir seçenek sonuç vermiyordu. Pek anlamam ama komut istemiyle yaparım dedim. Dediğin her şeyi yaptım başarılıda oldum galiba. Ama ben laptopun açılmasını beklerken sistem silinmiş anladığım kadarıyla. Windowsu silmiş mi oldum ? Şuan sadece bi kontrol ekranı geliyor, kontrol bitince sadece kapatma seçeneği var. Şimdi ne yapmam lazım ? yardımcı olursan sevinirim.

 • Yorum yapabilmek için Giriş yap veya kaydol
 • Default profile image
  AnkaAkademi

  Sisteminizi komple sileceğinizi yazıda belirtmiştim. Umarım bunu bilerek yapmışsınızdır. Bir windows cd si takıp normal windows kurulumu yaparsanız bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

 • Yorum yapabilmek için Giriş yap veya kaydol
 • Default profile image
  ufuk1905

  Hocam dediginiz islemleri sırasıyla uyguladım ama bootmgr eksik hatası verdi

 • Yorum yapabilmek için Giriş yap veya kaydol
 • Default profile image
  AnkaAkademi

  Herhangibir problem olmaması gerekiyor. Daha önce test edilip burada paylaşılmıştır.

 • Yorum yapabilmek için Giriş yap veya kaydol