Unutulmayan Değer: İpek Ongun

Aslı Can • 13 Şubat 2017

     Herkesin en azından bir kere adını duyduğu İpek Ongun ülkemizin önemli kadın yazarıdır. İpek Ongun Arnavutköy Amerikan Kız Kolejinde okuyup 1961 yılında Edebiyat bölümünden mezun olmuştur. 1980 yılında ilk çocuk romanı 'Mektup Arkadaşları' adlı kitabını yazarak hayatlarımıza girmiştir. Bunun yanı sıra 'Kamp Arkadaşları' isimli kitabı da çocuk romanıdır. İlk gençlik kitabı ise; Yaş On Yedidir. 1991 yılında yazdığı 'Bir Pırıltıdır Yaşamak' adlı kitabıyla Tüyap'ta Altın Kitap ödülünü almıştır. 

Gelelim yazarın en çok sevilen serisine.. 'Bir Genç Kızın Gizli Defteri' isimli kitabıyla hayatımızda unutulmayacak yerlere gelmiştir. Serra kitabın baş karakteridir. Serra'nın hayatını anlattığı bu seri okuyucuları farklı farklı yerlere götürmüştür. İpek Ongun'un yarattığı Serra karakteri bazen bizleri Ankara da hüzne boğar, bazen kuzeni Sırma ile maceralar yaşar, gençlik aşklarıyla bizi meraklandırır, başarılarıyla her zaman mutlu ederdi. Ben seriyi okurken Serra'ya kendimi kaptırır, hikayelerinde kendimden tanıdık şeyler bulurdum. Öyle ki yazarın altıncı kitabı 'Şimdi Düğün Zamanı' ile bitireceği bilinirken okuyuculardan gelen sayısız mektup üzerine seriye devam etme kararı almış ve seriyi on iki kitaba çıkartmıştır. 

    O kitaplarının başında hikayesini birine ithaf eder, teknolojinin yaygın olmadığı, mektup arkadaşlıklarından, çay partilerinden, ekose eteklerden öyle tatlı bir dille bahseder ki kitaplarını sevmemek mümkün olmazdı. Gençlere öğütler yerine evimizin ablası rolüyle verdiği tavsiyeler hepimizin aklında kalıcı niteliklere sahiptir. Anne ve babalarımızın anlattığı aşkları, mektuplaşmaları usta kalemiyle kelimelere döker ve onları anlamamızı sağlayan bir yazardır. 

    Bir oturuşta okuyup bitirdiğim, tavsiyeler ve sorgulamalarla bana kendimi daha iyi hissettiren İpek Ongun ülkemizin kazandığı kadın yazarlarındandır. İsmini bilip okumayanlara, ismini hiç bilmeyenlere, ve kitaplarını okumuş adını duyduğunda gülümseyen herkese bu yazıyla onu ve kitaplarını bir nebze de olsa tanıtmaya, onu okumaya vesile etmek istedim. Bazı değerlerimizin hiç kaybolmasını istemeyiz, her zaman bir yerlerde onları hatırlamaya ihtiyacımız vardır. Benim için de İpek Ongun unutulmayacak değerlerden biri..