Linux Kullanmaya Başlayalım mı ?

Ayhann • 10 Şubat 2017

Uçaklardan tutunda birçok eğitim ve bilim kurumlarına, hatta asıl hack  işlerine kadar birçok alanda kullanıma sahip olan Linux nedir ne değildir bilmemiz gerekir.

Herkesçe bilinir ki Linux , Windows'un dünyayı sömürüsüne karşı Open Source yani Açık Kaynak kod fikriyle oluşturulmuş bir işletim sistemi çekirdeğidir.

Open Source yani Açık Kaynak dünyanın herkesiminden insanların aynı proje üzerinde çalışabildiği ve bu hizmetten insanların ücretsiz faydalanabildiği bir akımdır. Arkasında çok büyük kitleler ve destekçiler bulunmaktadır.

Dipnot bilgimizide verdiysek artık devam edebiliriz. Linux sistemi ubuntu,kubuntu,centos gibi pek çok dağıtıma mevcuttur. İstediğiniz dağıtımı kendi resmi sitesinden indirip kullanmanız mümkündür.

Linux sisteminin en büyük sıkıntısı stabilizasyonun tam olarak bir türlü sağlanamamasıdır. Linux fanları bu cümleme çok kızacaklar ankca yapacak birşey yok. Netice de ücretin ödenmediği bir sisteme de ne kadar kızabiliriz tartışılır.

Linuxu savunanların en çok kullandıkları söylemi Linux da virüs olmadığı gerçeğidir. Lakin bu gerçek çok da güvenlikli olduğu sonucunu çıkarmasın. Kullanıcısı az olduğu için bir Windows kadar virüs üretilmiyor. Bu sebeple de güvenlik yönünden bir adım daha öne çıkıyor.

Linux kullanan insanların en çok kullandıkları kısayok ctrl+t dir . Yani terminal sayfasıdır. Bu siyah, komutların yazıldığı ekran windowsdaki dos ekranından da farksız değildir. Tek farkı windowsda terminale çokta bağlı kalmamız gerekmesede linux da bir bağlılık hatta bağımlılık durumu vardır. Linux kullanan adamlar genelde komutlara bağlı ve saygılı insanlardır :) Onları severler ve ürkütmek istemezler.

Sonuç olarak kafayı yemek istemiyorsanız Linux'u bir flash disk gibi ortamda kurup denemenizi tavsiye ederim. Windowsun yanında 2. bir işletim sistemi olarak kullanmak isterseniz ve bu işlerde yeniyseniz başınızın ağırmasına hazır olun. 

Son olarak tavsiyem yapacağınız işlemlere başlamadan önce o konuda iyice bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun. Son pişmanlık fayda etmez. :)