Karbon Fiber Gerçekten Sağlam mı?

Ceren • 13 Şubat 2017

Karbon fiber günümüz teknolojisinde en ileri teknolojilerden biri olarak görülmektedir. Peki ya bunun sebebi ve detayları üzerinde hiç düşünme fırsatınız oldu mu?

Karbon fiber kendine has örgü yapısı,nano teknolojik yöntemlerle üretilmesi, aynı miktar çeliğe göre 4 kat daha hafif ancak 3 kat daha mukavemetli  olması kendisini üstün kılan birkaç özellikten bazılarıdır.

Karbon fiberin şüphesiz vazgeçilmez özelliklerinden diğer ikisi de korozyon direncinin yüksek oluşu yanında çatlak ilerleme özelliğinin bulunmamasıdır.

Karbon fiberden maksimum verimin alınabilmesi için karbon döküm veya el yatırması işlemlerinin düzgün ve gerekli şartları yerine getirerek yapılması gerekir. Kürleşme adımında gerekli basınç ve sıcaklığın sağlanması yeterli mukavemet ve hafifliğin sağlanması noktasında önemlidir.

Karbon fiber uygulamalarında diğer üretim metodlarının da sıkıntılarından biri olan kalıp ihtiyacına sahip olması bir zorluktur. Ancak bu yalnız karbonfibere has bir sıkıntı olmamasından dolayı bir dez avantaj olarak görmek doğru değildir.