Debian Maceram Başlıyor - İndirme İşlemi ve Dahası

Default profile image
AnkaAkademi • 24 Mart 2017

Linux 'a sürekli bir ilgi duymuşumdur. Lakin linux komutları ile boğuşmak,o karmaşıklıkta boğulmak için ne yazık ki hiç vaktim olamadı. Vaktimin olduğu zamanlarda da centos,debian gibi farklı dağıtımların farklı komutlar ile çalıştığını gördükçe içim sıkılıp bir kenara itmişimdir.

Oysa Linux denen o hınzır en son bindiğim Boeing uçağında karşıma çıktığında yine aklıma takıldı. Bir şekilde kurup yüklemem gerektiği fikri tekrar canlandı. Sonrasında araştırmaya koyuldum. Benim için en iyi dağıtımın debian olduğunu düşündüm ilk etapta. Neden Debian dediğinizi duyar gibiyim. Nedeni aslında oldukça düz mantık. Ubuntu, linux mint , Kubuntu vs. gibi pek çok dağıtımın temelinin Debian olması beni Debiana itti. Şöyle de düşünebilirsiniz. Günümüzdeki Android sistemini ham olarak direk kullandığınızda tüm güncellemelerden anında faydalanabiliyorsunuz. Bunun yanında Samsung, Lg gibi telefon üreticileri ham olan Androidi alıp modifikasyonlar geçirterek, kendi arayüzlerini entegre ederek yeni birşey ürettik deyip piyasaya sürüyor. Buda tıpkı bunun gibi Debian dururken diğerlerine bulaşmanın mantıklı gelmemesi sebebiyle Debiana direk girdim. Öncesinde bir Ubuntu kullanıcı olduğum gerçeği bu fikrimi elbette baltalayacağı gerçeğini göz ardı etmek istiyorum. :)

 Daha sonra debianı indirdim.  Debian'ı indirmek bile yeni bir kullanıcı için çok meşakatli olabilir. Bu konuda hiçbir video vs. bulamamak da ayrıca canımı sıktı. Çünkü amd64 , i138 gibi pek çok link ve pek çok dağıtım ile indirilebildiğini görebilirsiniz. Bunlardan hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermek için bu konuda belli bir ilme sahip olmak gerektiği aşikar. 

Netice itibariyle amd64 bağlantısıyla indireceğiniz dosya 64 bit işlemciler için kullanılabilir oluyor. Benim işlemcim İntel ,ben ne yapacağım diyor olabilirsiniz. Sizde amd64 bit olanı indirebilirsiniz. Bu arada işlemciniz 32 bit ise 32 bit sürümü olanı indirmeniz gerekiyor. Bu kısma ayrıca girmeme gerek yok sanırım :) . 

Sonuç olarak doğru bağlantı ile indirme işlemini başlatıyorsunuz. Bu esnada Windows yanında Linux kullanmak gibi bir isteğiniz varsa hemen Windows arama kutunuza disk bölümleme yazarak herhangibir disk bölümünüze sağ klik yapıp diski küçült deyin. Bu sayede o diskten istediğiniz kadar bir bölümü küçültüp, küçülttüğünüz kadar alana da Linux 'u sorunsuz bir şekilde kurabilirsiniz. Bu elbette nacizane iyi bir tavsiye :) Çelişkili bir cümle oldu ama öyle...

Devamında yapılması gerekenler internette onlarca döküman ve video ile anlatılmış zaten. Bu kısma girip olayı daha fazla boğmamak için şimdilik burada bırakıyorum. Linux ve Debian ile maceralarımın notlarını ve kullanımına dair detaylarını zaman zaman sizlerle paylaşmaya gayret edeceğim.

Sağlıcakla takipte kalın...